יום שישי, 21 בספטמבר 2018

פסטיבל לכל המשפחה בחול המועד סוכות ברמלה

במסגרת פסטיבל שיערך בעיר רמלה בחול המועד סוכות, נערך לנו, בלוגרים ועיתונאים, סיור מקדים. 
התחלנו במוזיאון רמלה אותו מנהל רון פלד, שהדריך אותנו לאורך כל היום. בחצר המוזיאון נמצאת רחבת האנדרטה לחללי העיר רמלה, המהווה חלק מגן הנשיא. המוזיאון מספר את סיפורה של העיר, שנבנתה לפני 1300 שנה, מאז הקמתה ועד היום. המוזיאון נחנך בשנת 2001 בבניין היסטורי שנבנה בשנת 1922, ששימש את עיריית רמלה תחת המנדט הבריטי. במוזיאון מוצג אוצר העיר, הכולל 376 דינרי זהב בוהקים, בני יותר מאלף שנה. במהלך חול המועד יוכלו ילדים ליהנות מהטבעת מטבעות (5 ₪ למטבע) בעזרת מתקן משוחזר המטביע מטבעות נחושת באמצעות פטיש, בדיוק כמו בעבר הקדום. 
עלות כניסה למוזיאון: 12 ₪ למבוגר, 10 לילד/ גמלאי/ חייל/ נכה/ סטודנט/ קבוצות מעל 20 איש, 8 ₪ לתושבי רמלה.
אוסף המטבעות הגדול במדינה
על מדפים במוזיאון יש אוסף חפצים משנות החמישים והשישים של המאה העשרים: חפצי בית, תעודות ופריטים אחרים ששימשו את תושבי העיר בתקופת שהותם במעברות. האוסף נתרם למוזיאון על ידי תושבי העיר  
רמלה בתש"ח - בתצוגה מפות מסמכים ומברקים מתקופת מלחמת העצמאות. המפות כוללות את תוכניות הקרב של כוחות האצ"ל מ-17 ומ-19 במאי 1948, וכן את תוכניות הקרב של מבצע דני ואת פקודות היום שנשלחו מהמטה, ובהן הוראות הנוגעות לאוכלוסייה האזרחית ותנאי הכניעה. מסמך אחר מציג את מכתב הכניעה, כפי שנחתם בקיבוץ נען ב-12.7.48. 
ממשיכים לטעימות בשוק העיר – ליבה הפועם של העיר רמלה. בעיר, בה חשקו דמויות מוכרות כמו נפוליאון, צלאח א-דין, הארון אל ראשיד, ריצ'רד לב הארי ואחרים, מתקיים פסיפס רב תרבותי בין דתות וקהילות רבות מ-56 מדינות. במקום ניתן למצוא את הסנדוויץ' הטוניסאי המפורסם של רמלה, את הבורקס הטורקי המוכר ושלל דוכנים קטנים וגדולים של ירקות, פירות תבלינים ועוד. 
טועמים סנדויץ טוניסאי מקורי אצל חיים בתחילת השוק  המשכנו לבורקס הטורקי של בבא חיים שכיבד אותנו גם במיץ לימון מיוחד

מיץ לימון מיוחד וטעים

 המשכנו לטעימות של חמוצים ודגים מלוחים אצל כרמל שבו שהוא גם יו"ר סוחרי השוק של רמלהממשיכים לבית ציונה הכולל גם בית כסת בוכרי. קיבלו אותנן נשות העדה הבוכרית שסיפרו על המקהלה בה הן משתתפות.


המשכנו למגדל הלבן היפהפה. טיפסנו 105 מדרגות להגיע לתצפית היפה ביותר,  שביום בהיר אפשר לראות מהמרפסת את הנוף של כל גוש דן והמרכז. המגדל הלבן, שהדעות לגביו חלוקות אם היה צריח או מבצר צבאי עם חרכי ירי, הינו המבנה הגבוה ביותר ברמלה ומתנשא לגובה 30 מ'. הוקם בתחילת המאה ה-14.  מבנה זה מועמד להיות מוכרז כאתר מורשת עולמית ע"י אונסק"ו. 
עלות כניסה למגדל: 10 ₪ למבוגר, 9 ₪ לילד/ גמלאי/ חייל/ נכה/ סטודנט/ קבוצות מעל 20 איש, 8 ₪ לתושב רמלה


בנות להקת סטודיו למחול ערבה ברמלה 


ממשיכים לארוחת צהריים שבה טעמנו ממיטב המנות מהמטבח הבוכרי של קייטרינג 'ירושלים'

סלטים: גזר, כרוב, חצילים, סלק, סלסה עגבניות עם פלפל, סלט ירקות


אושפאלו - תבשיל אורז, בצל, גזר, ובשר בקר וכבש
                                               מנטו- בצק מאודה עם בשר בקר - וואו... זה טעים...

 סמסה - סמבוסק אפוי עם בשר בקר ובצל
גוז’גיז’ה - סמבוסק בוכרי ממולא בשר

לחם מיוחד של העדה
והקינוחים: יאמי.. בצק אוורירי חגיגי ממולא אגוזים
 לאבס - ממתק שקדים אגוזים וסוכר - חלבה בוכרית
צ'אק צ'אק 

ביקור במרכז טבג'ה - מפגש מרתק עם אנשי הקהילה האתיופית בעיר. קבלת פנים מסורתית, מופע ריקוד ושיר של להקת אמא אדמה וסקירה על קליטתם המוצלחת של עולי אתיופיה בעיר.

בריכת הקשתות - מאגר המים המפורסם ביותר בעיר החולות (רמל = חול בערבית), שבו גם צולם הסרט "חסמב"ה ונערי ההפקר". המאגר הוקם בשנת 789, בימי החליף הארון אל ראשיד, ונשמר עד היום. במאגר ניתן לשוט בסירות עץ ולהתרשם מהאדריכלות העתיקה במקום. עלות כניסה לבריכה: 14 ₪ למבוגר, 12 ₪ לילד/ גמלאי/ חייל/ נכה/ סטודנט/ קבוצות מעל 20 איש, 10 ₪ לתושב רמלה.לאחר מכן נסענו למערת חסמב"ה, - בריכת הקשתות בת אלף ומאתים שנה הנחשבת לאחת מאבני הדרך בקולנוע הישראלי כאשר שימשה כאתר צילום של הסרט 'חסמב"ה 95 נערי ההפקר" ומפגש עם נערי המקהלה ששרו את שיר הפסטיבל. 

עלות כניסה:
לשני אתרים: למבוגר, 20 ₪, לילד/ גמלאי/ חייל/ נכה/ סטודנט/ קבוצות מעל 20 איש- 17 ₪, לתושב רמלה 14 ₪.
לשלושה לאתרים: 25 ₪ למבוגר, 22 ₪ לילד/ גמלאי/ חייל/ נכה/ סטודנט/ קבוצות מעל 20 איש, 18 ₪ לתושב רמלה. 
כרטיס לסיור מודרך משפחות : 50 ₪ למבוגר, 30 ₪ לילד.
סיורים מודרכים באתרי התיירות (העלות כוללת כניסה לאתרים ומדריך):
בכל ימי הפסטיבל - 08:30-13:00, מפגש בריכת הקשתות, רח' ההגנה 12.
בהרשמה מראש. לפרטים ולהרשמה 08-9292650
לפרטים נוספים 08-9292650 או באתר www.goramla.com ובאתר http://www.ramla.muni.il/


אין תגובות: